Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi süreci diş sinirlerinden doğan problemin tedavisi ve diş çevresindeki dokuların kanal tedavi yöntemi ile sağlığına kavuşturulmasıdır. Uygulamada diş sinirinin içini dolduran enfeksiyonların diğer diş dokularına zarar vermesinin önüne geçmek amaçlanmaktadır.

Tedaviye ihtiyaç duyulmasının nedeni genellikle diş çürükleridir. Diş çürüğünde bazı bakteriler bulunur. Bu bakterilerden bazıları herhangi bir zarar vermezken bazıları karbonhidrat içeren besinleri parçalar. Bunlar dentine ve diş minesine zarar verecek asitleri ortaya çıkarırlar. Söz konusu bu bakteriler diş sinirlerinin bulunduğu kısma kadar ilerleme gösterebilir. İşte tüm bu olumsuz süreci engellemek adına tedaviye ihtiyaç duyulur.

Kişinin dişe ya da çeneye aldığı bir darbe diş içerisinde bulunan pulpa dokusunu öldürebilmektedir. Bununla beraber dişe iletilen kan dolaşımında kesilme meydana gelir. Ve neticede diş cansızlaşarak renklenme gösterir. Bu olumsuz vakanın düzeltilebilmesi tedavi uygulanmalıdır.

Dolgu işlemini takiben kimi durumlarda kanal tedavisine ihtiyaç duyulabilmektedir. Bunun sebebi dolgu yapılmadan önceki diş çürüğünün düzgün bir biçimde temizlenmemesinden kaynaklanır. Dolgun düzgün bir şekilde yapılamadığı için çürükteki ilerlemeler devam eder. Bu durumlarda da kanal tedavisine başvurulmalıdır.

Tüm bu olumsuz durumların yanı sıra bazen diş eti rahatsızlıklarında da kanal tedavisiyöntemi tercih edilebilmektedir. Şayet diş eti dişin enfeksiyona maruz kalmasına olanak sağlıyor ve diş çevresindeki dokulardaki problemler artıyorsa uygulanması gerekir. Buradaki bakteriler küçük yan kanallar vasıtası ile diş pulpasına ilerler ve diş sinirinde hasara yol açar.

    ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

    BİZE ULAŞIN

    Eryamandis.net © 2022. All rights reserved.