Sağlıklı Dişler İçin Yapılması Gerekenler

Diş rahatsızlıkları insanın zor günler geçirmesine, işinden, okulundan kısaca hayatını düzgün devam ettirmesine ara vermesini gerektirebilir. Diş ağrıları direk beyne ulaşıp dayanılmaz ağrılara sebep olmaktadır. Diş sağlığı ile ilgili kulaktan dolma bilgilere uymak ve uygulamak en büyük hatalardan biridir. Diş sağlığını korumak aslında çok kolaydır. Uzmanların tavsiye ettiği şeyler günlük yapabileceğimiz şeylerdir. Gelin uzmanların tavsiye etiği ve yüzde yüz etkili olan yöntemleri inceleyelim.

YEMEKLERDEN HEMEN SONRA DİŞ FIRÇALAMAYIN

Yemeklerden sonra diş fırçalamak her zaman iyi gelir diye bilinir. Oysaki yemek yedikten sonra hemen diş fırçalanırsa besinlerdeki asitlerin ağızda dağılmasına neden olur ki bu durum dişlerin zayıflamasına kadar giden rahatsızlıklara yol açabilir. Bu sebepten dişlerimizi yemekten en az bir saat sonra fırçalamamız gerekir.

DİŞ MACUNUNU ISLATMANIN HİÇ BİR MANTIĞI YOK

Bir diğer yanlış bilinen durum ise dişlerimizi fırçalamadan önce diş macununu ıslatmak. Bu da yanlış bir bilgidir. Diş macunu ıslatılmaz. Islanan diş macunu temizleyici maddesini kaybetmektedir. Diş macununu kullanım miktarı da önemlidir. Olması gereken diş macunu miktarı leblebi büyüklüğünde olmalıdır. Fazla kullanılan diş macunu, daha çok temizler diye bir durum kesinlikle yoktur. Sonuçta diş macunu sadece diş fırçalamayı kolaylaştırıcı bir maddedir.

UZUN SÜRE FIRÇALAMAK DAHA İYİ TEMİZLEMEK ANLAMINA GELMEZ

Araştırmaların sonucunda 2 dakikayı geçen diş fırçalamanın daha fazla bakteri öldürme gibi bir durum olmadığı kanıtlanmıştır. Doğru fırçalama süresi 90-120 saniye olarak belirlenmiştir. Bu sürede ve günde en az iki kere fırçalanması gerekmektedir. Sert bir şekilde fırçalamakta sağlıklı olmak bir yana diş eti rahatsızlıklarına neden olabilmektedir.

HER YEMEĞİ PEYNİR İLE SONLANDIRIN

Tatlılar, sert şekerler, meyve suları,  muz gibi yiyecekler bilindiği gibi diş çürüklerine sebep olur. Çikolatalar dişlere bilindiği kadar zarar vermemektedir. Diş en büyük düşmanı sert şekerlemelerdir. Çürüklere sebep olacak besinler tükettikten sonra süt ve süt ürünlerini tüketme diş çürümesine sebep olan bakterileri azaltmaktadır. Özellikle de peynir tüketimi diğer süt ürünlerine göre daha etkilidir.

Add Your Comment

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2022. All rights reserved.