Protez Diş Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Dişler bebeklik döneminde çıkmaya başladıktan sonra düşer ve bir kez değişime uğrar

Buy Provigil Without Prescription

, bu süreçten sonda yeniden diş çıkarma ihtimaliniz olmadığı için dişlerinize iyi bakmak zorundasınız. Evet, herkes dişlerine iyi bakma konusunda hassas davranmaz. İyi bakılmayan dişlerde birçok problemle karşı karşıya karılırız. Bu problemler başta dişte sararma daha sonrasında dişlerde çürüme oluşarak devam eder. Bu seviyeye kadar dişleri kurtarmak için çaba harcamadıysak bu süreçten sonra da dişleri kurtarmak biraz zor olacaktır. Kurtarılmayan dişler belirli bir süre sonra ya kendi düşer ya da ağrılardan dolayı doktor gözetiminde çekilir. Protez dişler tam olarak burada karşımıza çıkar, bu protez dişlerinde temizliğe ihtiyacı olduğu büyük bir gerçektir.

Protez dişler nasıl temizlenir?

Protez diş deyince çoğumuzun gözünde bir canlanma olmasa da takma diş deyince aklınızda daha iyi canlanacağını biliyoruz. Takma dişler düşen dişler yerine kullanılan damak yapısına göre ayarlanmış demir üstüne konulan dişlerdir. Bu dişlerin düzenli temizlenmesi durumunda mikrop kapma ihtimaliniz çok yüksek olacaktır. Peki, protez diş temizliği nasıl olmalıdır?

Temiz su

Protez temizliğinde bolca su kullanmak bilinen ama yanlış yapılan bir temizleme yöntemidir. Dişi alıp suyun içine koymak çoğu kişinin yaptığı hatadır. Suyun içine konan dişler fırça ile temizlenmeli ve bir süre kaldıktan sonra kurulanıp muhafaza edilmelidir.

Diş fırçası

Sabit takma dişlerin temizliği çıkan dişlere göre farklıdır, bu dişler ağızdan çıkmadığı için temizliği de ağız içinde yapılmalıdır. Dişleri normal dişlerimiz gibi düzenli şekilde fırçalamak ve aralarında kalan parçaları ağız ipleri ile temizlemek gerekir. Bu işlemle protez dişler daha sağlıklı bir şekilde kalacaktır. Diş temizliği ile protez dişlerin temizliği arasında benzerlik olması çok normaldir. Diş fırçası olarak normal dişlerde kullandığınız fırçalar protezler için yıpratıcı olacağından özel fırçalar kullanmak da bilinmesi gereken durumlardan biridir.

Protez temizleme tabletleri

Protez temizleme tabletleri de yine diş protezlerinde kullanılan yöntemlerden bir tanesi olacaktır. Bu tabletleri su içine atarak takma dişlerimizi su içinde bırakmalıyız. Bu şekilde dişlere yapışan mikroplar daha hızlı bir halde temizlenecektir.

Add Your Comment

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2022. All rights reserved.