Kırık Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dişler organ olarak sindirim sitemi aracı olsa da birçok işlev görür. Konuşmamızda büyük etkisi vardır, dişler olmasaydı rahat bir şekilde konuşma şansına sahip değildik, bunun en canlı örneği dişleri dökülmüş yaşlılardır. Yaşlıların konuştuğu kelimeler tam olarak anlaşılmaz. Bununla birlikte dişler görsel olarak çok önemlidir; özellikle öndeki dişlerinde kırılma ve ya düşme olan kişiler gülerken daha dikkatli olmaya çalışırlar. Dişleri düzgün olan kişiler daha net gülüşler sergilerler. Dişlerin kırılması en sıkıcı durumlardır, kırılan dişler genel bir ad ile anılsa da diş kırıkları çok ince şekilde incelenmesi gereken bir durumdur. Diş kırıkları tedavi edilebilir mi?

Diş kırıkları, 3 aşamada incelenmelidir, öncelikle benim dişim kırıldı gider tedavi olurum diye bir yöntem kesinlikle yanlış olan bir düşünce yöntemidir. Diş kırıklığında ki her aşama da ayrı bir tedavi yöntemi belirlenecektir.

Yüzeysel kırıklar

Yüzeysel kırıklar ilk ve en kolay olan aşamadır, günümüzde birçok yöntemle diş kırıkları tedavi edilebilir. Dişlerinizde sorun oluştu ve kırılma gerçekleşti, eğer şansınız varsa kırık diş parçasını bulmalısınız. Bulunan kırık diş parçası ile birlikte doktora gidince sizlerin dişlerini dolgu şeklinde bir tedavi yöntemi ile tedavi edebileceklerdir. Dişiniz kırılmasın ama kırılma olduysa da dileğiniz bu şekilde bir hasar olması oldun.

Diş etine zarar veren kırıklar

Diş etine zarar veren kırıklar ikinci aşama olarak bilinir; ilk aşamada bulunan kırıklara göre daha zor olan kırıklardır. Bu kırıklar oluştuğunda diş eti içinde ki kanalların zarar görmesi tedavi yönteminin de uzaması ve zorlaşmasına neden olur. Dişiniz de oluşan kırığın bu denli bir zarar verip vermediğini anlamak için film çekilir ve doktor tedaviye karar erir. Kanal açıldıktan sonra diş tedavisi yapılır.

Kökün zarar gördüğü diş kırıkları

Diş kırıkları içinde en zor ve istenmeyen kırık oluşumudur. Kaza ve ya bir nedenden dolayı dişlerinizde oluşan zarar diş köküne kadar uzanmışsa ve bu uzantı diş köküne zarar vermişse tedavi çok zor hatta imkânsıza yakın bir hal almıştır. Bu durumda dişin çekilme ihtimali de vardır.

kupbezrecepty.com

Add Your Comment

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2022. All rights reserved.