Kanal Tedavisi Sancılı Olur Mu?

Dişler ağız içinde bulunan sindirim siteminin temel taşlarıdır, dişlerimize iyi bakmadığımız zaman bizlere tepki olarak çürümeye başladıklarını çoğumuz tecrübe ederek gördük. Henüz bebekken ağızda çıkmaya başlayan dişler ergenlik dönemine girilmeden değişime uğrar ve daha sağlam olarak çıkar. Bu süreçten sonra diş bakımı sizlere kalmıştır, dişler bir daha düşerse çıkmayacaktır. Bunu bildiğimiz halde dişler bakmamaya devam edersek, dişler önce bizlere sararma başta olmak üzere bazı uyarılarda bulunur. Bizler hala bakımızda geç kalmaya devam edersek dişlerde çürümeler başlar, dişlerde kanal tedavisi de burada ortaya çıkar. Eskiden çürüyen dişlerin tek tedavi yöntemi vardı, onları çekip atmak.  Kanal yöntemi çürüyen dişleri kurtarmaya çalışan yeni yöntemlerden biridir.

Kanal Tedavisi Sancılı Olur Mu?

Söz konusu diş olunca insanlarda büyük bir korku olur, özellikle kulaktan dolma bilgilere göre davranan kişileri daha fazla korku salar. Kanal tedavisi yapılırken belirli anestezi yöntemleri uygulanacağından sizler hissetmezsiniz. Mesele anestezinin geçmesinden sonraki zaman dilimidir. Hiç ağrı hissetmezsiniz diye bir durum yanlış olacaktır. Sonuçta diş etleriniz içinde bulunan kanallara işlem yapılmaktadır ama doktorunuz sizlere ağrının hafif olması için bazı durumlardan bahsedecektir. Örnek olarak çok sıcak ve ya soğuk içeceklerden kaçının ve ya sert şeyler yemeyin gibisinden. Verilen perhizi uyguladığınız zaman ağrınız da daha az olacaktır. Evet

, kanal tedavisi sizlere uygulandıktan sonra bir miktar ağrı duyacaksınız ve kısa süre sonra bu ağrı geçecektir.

Kanal Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Kanal tedavisi tam olarak ne zaman yapılır? Sorusuna cevap vermek imkânsızıdır.  Sadece belirli zaman dilimleri vardır ve bunlar sınır olarak kabul edilir. Bütün çürüyen dişlere kanal tedavisi uygulanmaz, bunu öncelikle bilmemiz gerekir. Dişlerim çürümeye başlamış acele etmeyeyim daha sonrasında kanal tedavi yaparım diye bir düşünce yanlıştır. Tamamen çürüyen dişlerde kanal tedavi şansı kalmaz. Kanal tedavisi tam olarak çürümemiş dişler uygulanan bir yöntemdir. Bu yüzden dişler tam olarak çürüme işlemini tamamlamadan kanal tedavisi için doktora başvurmak zorundasınız. Yine kanal tedavisi tam çürümemiş olsa bile dişinize uygulanabilir mi buna doktorunuz karar verecektir.

Add Your Comment

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2022. All rights reserved.