Florürlü Diş Macunu Kullanmalı Mıyız?

Son zamanlarda özellikle doktorlar ve bilim insanları tarafından en çok tartışılan konulardan biri olan Florürlü diş macunu kullanmalı mıyız? Neden kullanmalı veya kullanmamalıyız?

Florür Nedir?

Flor doğada bulunan özellikle insan bedeni için oldukça zararlı, zehirli bir gazdır. Fluoride ya da florür olarak karşımıza çıkan flor gazının iyonlaşmış halidir. İyon olduğu için çözeltilerde karşı iyonu ile yer alabilir. Örneğin: Sodyum florür olarak diş macunlarında kullanılır.

Florür/Flor Nerelerde Bulunur?

l Sert sularda flor oranı yüksektir. Bu nedenle de balıklarda ve deniz ürünlerinde yüksek dozda bulunur.

l Siyah çay ve yeşil çay

l Soda, maden suları ve içme suları

l Elma vb. meyveler

l Bebek mamaları

l Bazı diş macunları

l Hazır çorbalar, florlu sofra tuzları

l Paketli gıdalar

l Hazır meyve suları

Gibi pek çok yerde flor bulunur. Bu sayede günlük beslenmemizde bu besinlerin tüketim sıklığına göre zaten yüksek miktarda floru vücudumuza almış oluyoruz.

Florür Ne İçin Kullanılır?

Genellikle kullanımındaki en önemli amaç diş çürüklerini tedavi etmek ve diş çürüklerine engel olmaktır.

ABD ve Avrupa’da diş sağlığına fayda sağlaması ve diş çürüklerini önlemesi amacıyla içme suları ve su kaynaklarına florür eklenmektedir.

Aynı uygulama ülkemizde de yapılmaktadır.

Florür’ ün Zararları ve Faydaları nedir?

Etrafımızda doğal veya yapay olarak her şey vücudumuz için flor kaynağı haline gelmişken florun faydaları ve zararları nedir? İş sanırım burada garip bir hal alıyor. Çünkü zaman içerisinde yapılan araştırmalarda vücudumuza aldığımız Florür’ ün faydasından çok zararı olduğu ortaya çıkmaktadır. ABD ve Avrupa’da uygulanan suları florlama çalışması sonucunda florun diş çürüğünün en yaygın nedenlerini engellemediği görülürken suları florlama çalışması durdurulduğunda ise diş çürüklerinde artış beklenmesinin tam aksine önemli miktarda azalma dahi görülmüştür.

  • Buna ek olarak florlu su tüketen çocuklarda dental florozis (dişlerde beyaz ya da kahverengi leke oluşumu) gözlenmiştir.
  • Vucuda flor alınmaması durumda ise hiçbir zararlı etki tespit edilememiştir.
  • Aynı zamanda 0 – 6 yaş arası çocuklarda vücuda fazla flor alınması halinde dental florozis görülürken yetişkinlerde ise bu röntgen cihazlarında kendini gösteren kemiklerdeki yumuşak dokunun azalmasına yani kemiklerde sertleşme olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Su kaynaklarına flor eklenen bölgelerde yaşayan çocuklarda kurşun emiliminin de arttığı, IQ düşüklüğü, tiroid işlev bozukluğu ve alerjik belirtilerin ortaya çıkabildiği gösterilmiştir.
  • Florun vücuda aşırı miktarda alınması sonucu ortaya çıkan çeşitli zehirlenmelerde ise insan ve hayvanlarda başlıca, enzimlerin işlevlerinde bozukluk, hipokalsemi, ile birlikte iskelet sistemi ve dişlerde hasarlar, kemiklerde ağrı veya kemik kırıkları, ciltte kızarıklık, ağız ve çevresinde yaralar görüleceği açıklanmıştır. Florozis sonucu karaciğer, böbrek, kalp, kas, sinir ve iskelet sisteminde patolojik değişiklikler olabileceği de belirtilmiştir.

 

Yukarıdaki örneklerde de gördüğümüz üzere florür’ ün nerdeyse hiçbir faydası tespit edilememişken onlarca hatta yüzlerce zararı tespit edilmiştir. Aynı zamanda florun vücudumuzda aldığımız dozu takip etmesi oldukça zor olduğu için ek flor kaynaklarına başvurmamak bizim için oldukça faydalı olacaktır. Yetişkinlerde 1,5-4,0 mg sınırı aşılırsa zehirlenmelere yol açabilir. Vücuda alınan miktar 16mg olduğunda çocuk ölümleri verileri kaydedilmiştir. II. Dünya Savaşı’ndan sonra ticari olarak kullanılmaya, nükleer enerji programları ve atom bombası projesi nedeniyle yüksek miktarlarda üretilmeye başlanan flor ve bileşiklerinin neden hala içme suları ve su kaynaklarında kullanıldığı ise ayrı bir araştırma konusudur.

Florürlü Diş Macunu Kullanmalı mıyız?

Günlük beslenmemizin içerdiği besin çeşitlerine göre zaten ihtiyacımız olmadığı halde vücudumuza fazlasıyla flor/florür almış bulunurken diş macunları gibi çok sık kullandığımız ürünlerde florür bulunması bizin için uzun vadede negatif etki yaratacaktır. Üstelik musluk sularında da zaten flor bulunduğunu göz önünde bulundurmalıyız. Her gün içtiğimiz ve duş aldığımız sodyüm florür maddesini, fare zehri ve çeşitli böcek ilaçlarında olmazsa olmaz maddesi olarak kullandıklarını da ekliyor ve son kararı yine size bırakıyorum.

Ağız Salığında Diş Macunlarının Rolü Nedir?

Günümüzde ağız sağlığı ve bakımı oldukça önem taşımaktadır. Öncelik, çoğunlukla estetik bir görüntüye sahip olmaya verilse de kimse ağız sağlığını da elden bırakmıyor. Sağlıklı bir ağız olmadan estetik bir görüntü de zaten olmayacaktır. Peki, ağız sağlığımızı korumak için doğru bakımı uyguluyor muyuz?

Ağız sağlığımızı korumanın en temeli plak oluşumunu engellemekten geçiyor. Birçok dişeti hastalığının ve diş çürüklerinin temelinde yatan sebep plak oluşumunu kontrol edememek olabiliyor. Bu yüzden mekanik temizlik ağız sağlığımız için oldukça önem kazanmakta. Mekanik temizlik ise diş ipi, diş macunu, diş fırçası vb. ürünlerle sağlanmakta, burada diş macununun rolü ise %20 gibi bir oran, yani oldukça düşük. Bütün yükü aslında diş fırçaları ve diş ipleri üstleniyor. Bu açıdan diş macunu mekanik temizlik için yardımcı oyuncu rolünde de diyebiliriz. Ağız sağlığımız için bu kadar düşük etkiye sahip diş macunları vücut sağlığımız içinse uzun vadede ciddi hasarlara yol açabiliyor. Bu yüzden diş macunu seçiminde bütüncül bir yaklaşım sergilemeliyiz. Diş macunun içinde bulunan kimyasalların uzun vadede vücudumuzdaki etkisini düşünmeli ve kafamızda çok hızlı bir karar zarar hesabı yaparak kullanmaya karar vermeliyiz. Bu makalede diş macunlarında kullanılan kimyasalların sadece bir tanesinin vücudumuz için etkilerine yer vermiş olduk.

Add Your Comment

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2022. All rights reserved.