Düşmeyen Dişler Çekilmeli Mi?

Dünya yapısal olarak kuralları olan bir yerdir, sadece dünya değil dünyanın da içinde bulunduğu evrenin de kuralları vardır. Bu kurallar insan oğlunun koyduğu kurallar değildir ki insanlar bu kurallara asla müdahale edemez. Nasıl? Güneşin doğuşu batışı, dünyanın dönmesi, günler bu kanunlar varlığın kanunlarıdır. İnsan vücudu içinde bazı kanunlar vardır, bu kanunları insanlar koymadığı için değiştirme şansına da sahip değildir. Yapısal kurallardan biri dişlerde geçerlidir. Dişler anne karnından doğan bebekte yoktur, gelişim sürecinde kendiliğinden çıkar ve sonra kendiliğinden düşer. Bunu değiştirme gibi bir şansa sahip değiliz. Peki, yapısal kanunlarda dişler hangi yaş aralığında düşer?

Düşmeyen Dişler Çekilmeli Mi?

Çocuklarda düşmeyen bazı dişler olması çok normaldir, bu dişlerin düşmeme sebepleri içinde büyük ihtimalle çürüme vardır. Bazen de düşen diler çürümeden kaynaklı bütün kökleri ile çıkmaz. Bu gibi durumlarda doktora gitmek sizler için gereklidir. Büyürse düşer ve ya alttan çıkan diş onu düşürür gibi sebeplerden dolayı bekleme yapmak çocukların ağız sağlığı için fayda yerine zarar getirebilir. Çocuklarınızda bu şekilde problemler varsa yapmanız gereken tek urum doktora gitmek ve çocuklarımızı uzmanlara emanet etmektir.10 yaşına gelmiş bir çocuğun hiç diş düşürmemesi normal olan bir durum değildir, 14 yaşına gelmiş bir çocukta hala süt dişi kalması da normal bir durum değildir. Bu tarz olaylarda doktor tavsiyesine göre hareket etmek en doğru olandır.

Dişler Kaç Yaşında Dökülür?

Halk tabiri ile anlatırsak bahsettiğimiz dişler süt dişleridir

, çocuklar gelişim aşamasında süt dişlerini çıkarmaya başlarlar. Bunlar kurucu dişler olduğu için 6 yaşından itibaren düşmeye başlarlar. Yerine çıkan dişler daha sağlam ve sert olan dişlerdir. Dişlerin tam olarak düşmesi ve yerine yenilerinin gelmesi 6-11 yaş aralığında gerçekleşir. Sürede değişimler olması çok normaldir ki bütün insanlar birbirine vücut olarak benziyor olsa da vücut yapıları çok farklıdır. Benim çocuğumda ilk diş 4 yaşında düştü ve ya 12 yaşında çocuğum hala dişlerinin hepsi değişmedi hepsi olabilecek durumlardır. Önemli olan bu basit olaylar değil sağlığı etkileyecek olaylardır.

Add Your Comment

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2022. All rights reserved.