Dişler Yaşlanır Mı?

Ağız sağlığı hayatımızın devamı için çok önemlidir, sağlık çarkı denen bir çarkı duydunuz mu? Yaşam için sağlık çarkının daha düzenli çalışması gerekir. Vücudu bir makine olarak düşünürseniz bir parça da meydana gelen aşınma ve ya bozulma bütün fonksiyonları aksatacaktır. Dişlerde ağız yapısı içinde olan ve sindirimde yer alan organlardır. Bu organlar vücutta en sağlam yapıya sahip organlar gibi gözükse de aşınma ve sararma gibi hallere bürünebilirler. Bu hallerin sonunda dişler düşmeye başlar ve sonunda kaybeden dişler değil bizler oluyoruz. İnsan doğanın bütün varlıkları gibi doğumdan yaşlanmaya bir süreç yaşarlar peki dişler de yaşlanır mı? Bu soru çok merak edilen diş sorularından bir tanesi olarak karşımıza çıkar.

Dişler Yaşlanır Mı?

Vücut yaşlanmaya başlar dediğimiz şey aslında vücudun yaşlanmak değil yıpranması olacaktır. Düşünün 70 yaşında olan bir insanın vücudu ortalama 40-50 yıl arasında çalışma fonksiyonlarını gösterecektir bir demiri bile bu kadar süre dövseniz kırılır ve un gibi olur gider. İnsan vücudunun uzun yaşlara rağmen ayakta kalması kolay olan bir durum değildir. Dişlerde bütün vücut gibi yaşlanma olmasa da yıpranma yaşayacak olan organlardır. Yaşamınız boyunca sürekli sizler için bir şeyleri sindirmeye amacıyla parçalama yaparlar. Parçalama işlemi kolay olan bir işlem değildir bu yüzden dişler de yıpranır. Diş bakımı onları daha diri tutacak uygulamalardır

, düşünün ne kadar çok spor yaparsak vücut dinç kalıyor işin aslına baktığımızda yine bakım olarak karşımıza çıkıyor. Dişlere de ne kadar bakarsak o kadar dinç ve sağlam kalma şansına sahiptirler.

Soru kökümüzden yola çıkarak başka bir soruya daha cevap verelim. Dişler yaşlanmaz ve yıpranır dedik peki, yaş ilerledikçe dişler de hangi durumlar ile karşı karşıya kalırız. Dişlerde ilk başımıza gelecek işlem diş eti çekilmeleri olacaktır, yaş ilerledikçe çoğu kişinin başına diş etinde çekilme olma durumu olur.

İkinci bir durum dişlerde incelme yani tahriştir, dişler sürekli yemek yeme aracı olarak kullanılır ve bu sürede aşınma olması çok normaldir. Dişlere sağlam bakmadığımız zaman yaşlanınca bizim olmayan dişleri kullanmak zorunda kalacağız.

Add Your Comment

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2022. All rights reserved.