Diş Sıkma Alışkanlığından Nasıl Kurtuluruz?

Psikolojik sıkıntılar ve stres birçok hastalığın başlangıcı olacaktır. Hastalıklar günlük bir şekilde ortaya çıkmaz hepsinin bir sebebi vardır. Diş sıkma alışkanlığı da rahatsızlık sayılabilecek sorunlardan biridir, dişler sürekli baskı altında kaldığı zaman çeşitli problemler karşılaşabilir. Dişler, hayatımızda bizlere en çok lazım olan organlardan bir tanesidir, biz onu sindirim organı olarak tanısak ta dişler sindirimden fazlasına yarar sağlar. Dişlerimiz konuşmamıza yardımcı olan organlardır, diş kayıpları yaşamaya başladığımız zaman konuşma güçlüğü ve kelimeleri doğru şekilde telaffuz edememe sorunu ile karşılaşırız. Dişlerde yaşanan problemlere birçok dayanak bulunur, genel de genetik değil bizler tarafından verilen zararlardır. Diş sıkma da bizlerin dişlere verdiği zararlar içinde yer alır.

Neden diş sıkılır?

Diş sıkma işleminde bazı nedenler öne çıkar, genel olarak en büyük nedeni strestir, stres yoğunluğu çeken insanlar diş sıkma uygulamasında bulunurlar. Kişiler yoğun baskı altında kalıyorsa yine diş sıkma uygulamasını gösterirler. İkinci bir nedende alışkanlıktır dişleri sıkma işlemi bir alışkanlığa dönüştüğü zaman bu tehlikeli olmaya başlar. Diş sıkma alışkanlığı bırakılmadığı zaman dişlerde ağrılar olacaktır. Diş eklemlerine de zarar verme durumu görülebilir. Dişlerde aşınmalar olması yine diş sıkmasından kaynaklı sorunlardır

, bunların hepsi diş sağlığına zarar veren durumlardır.

Diş sıkma nasıl bırakılır?

Öncelikle bu alışkanlığın sizler tarafından kazanıldığını ve aynı şekilde sizler tarafından bırakılabilineceğini bilmek gerekiyor. Bu uygulamadan vazgeçmek için öncelikle stresten uzak durmak gerekiyor. Ne kadar çaba gösterseniz de stres durumunuz devam ettiği sürece diş sıkma alışkanlığınızda devam edecektir. İş olarak stresli bir durumdan uzak kalmak bu alışkanlığı da bırakmaya yardımcı olacaktır.

Dikkat dağıtmak

Dikkat dağıtmak yine sizler için diş sıkma işleminden kurtulmanın yolları arasında yer alır, kendi dikkatinizi dağıtacak işler yapın. Ne zaman diş sıktığınızı hissetmeye başladığınız da hemen başka bir işle uğraşmaya başlayın. Bu üzerinizde ki stres algısını değiştirecektir.

Müzik dinlemek

Müzik dinlemek de yine stresi alacak durumlardır, stresten uzak durduğunuz sürece diş sıkma olayı bitecektir. Ne zaman diş sıkma işlemine geçtiğinizde hemen müzik dinlemeye başlayın.

Add Your Comment

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2022. All rights reserved.