Diş Fırçası Nasıl Yapılır?

Diş fırçası tarihi günümüzde kullanılan diş fırçalarının icadı ve yaygınlaşması 1938 yılına dayanıyor. Fakat diş fırçasının tarihi günümüzden çok daha eskilere dayanmakta. MÖ 3000’lerde diş fırçasının ilk formlarını görmek mümkün. İlk diş fırçaları ağaç dalları, kuş tüyü, kirpi tüyü gibi malzemelerden yapılıyordu. Günümüze en yakın diş fırçaları Çin’de 1498 de icat edildi.

Diş Fırçası Nasıl Yapılır?

Eski yıllara nazaran daha modern ve günümüze yakın olsa da Çin’de icat edilen diş fırçaları ağız ve diş sağlığı açısından oldukça zararlıydı. Bunun nedeni fırçaların başlıklarının domuz kuyruk kıllarından yapılıyor olmasıydı, bu da diş fırçalarının başlık kısmının oldukça sert olmasına yol açıyordu. Zaman içerisinde at kılının domuz kılına göre daha yumuşak ve sağlıklı olduğu anlaşıldı ve 1938’den sonra at kılı diş fırçası yapımında yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

Diş Fırçası Sapı Nasıl Yapılır?

Bugünün diş fırçaları hayatlarına plastik granüller olarak başlarlar

2pharmaceuticals.com

, vakumla enjeksiyonlu baskı makinesine alınırlar. Makine granülleri eriterek bir tür hamurumsu şekle çevirir. Bu hamuru paslanmaz çelik bir kalıba enjekte ederek diş fırçasının sapını oluştururlar. Üretilen her bir sapın baş kısmında kılların gireceği, 56’şar delik vardır. Diş fırçalarının elden kaymaması ve konforlu bir tutuş sağlayabilmek adına kaymaz plastikler eritilerek baskı makinesinde sapların üzerine yapıştırılır. Böylece ele oturan, kaymayan bir diş fırçası sapı elde edilir.

Diş Fırçası Baş Kısmı Nasıl Yapılır?

Kıllar naylon fiber denilen maddelerden yapılır. Bir robot kol yardımıyla kıllar saplar da açılan deliklere takılır. Kıllar makine tarafından hatasız olarak seçilir. Her bir delik için 50 ila 100 arasında kıldan seçim yapan makineler en kusursuz kılları seçer ve takar. Kıllar takıldıktan sonra makinelerce ikiye katlanarak birer tel parçası ile sabitlenir.

Daha sonra kılların aynı uzunlukta olması için makine yardımı ile kesilir. Aynı uzunluğa getirilen kıllar şekil verilmesi için makinelerce zımparalanır. Son halini alan kıllar bir makine tarafından çekiştirilerek sağlamlıkları kontrol edilir. Kıllar testi geçerse bu sefer bir teknisyen tarafından denetlenir. Bu sıkı denetlemeleri geçen diş fırçaları, parlak ve sağlıklı gülüşler için kullanıma hazır hale gelir.

Add Your Comment

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2022. All rights reserved.