Diş Eti Kanaması Sebepleri Nelerdir?

Diş eti kanaması, toplumda çok sık gözlenen dental problemlerden birisidir. Hastalar tarafından basit bir durum olarak düşünülür ancak dişlerle ilgili hastalıkların habercisi olabilir. Diş yüzeylerinde biriken mikrobiyal dental plak sonucunda diş etlerinde iltihap meydana gelir. Oluşan bu plağın uzun süre uzaklaştırılmaması sebebiyle de diş etinde kanamalar oluşur.

Diş Eti Kanaması Sebepleri Nelerdir?

Mikrobiyal dental plağın diş eti kanamasında önemli bir etken olduğu biliniyor. Ancak bu rahatsızlığa sebep olan birçok faktör vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Diş fırçalanması esnasında uygun olmayan fırça kullanımı ve yanlış diş fırçalamak diş eti kanamalarına yol açabilir. Orta sertlikte fırça kullanarak bunun önüne geçilebilir.
  • Kullanılan bazı ilaçlar diş etlerinde kanama meydana getirebilir. Bu ilaçların başında ”antikoagülan” denilen kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar gelmektedir. Bu ilaçları kullanan hastalar düzenli kontrol edilmelidir. Gerektiğinde doktorlarıyla konsültasyon yapılmalıdır.
  • Kadınlarda hamilelik döneminde cinsiyet hormonu seviyeleri artış gösterir. Diş etleri ve çevre dokular daha hassas bir hal alır. Bunun sonucunda diş etinde kanamalar gözlenir.
  • Ağız bakımına gerekli özeni göstermeyen hastalarda diş eti kanamaları daha sık gözlenmektedir. Oluşan plak birikimini önlemek için dişler günde 2 kez, doğru bir şekilde fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalıdır. Ağız bakımı gargaralarla desteklenmelidir.
  • Yeterli ve düzenli beslenmeme sonucunda da diş etinde kanamalar oluşur. Gerekli besinler, vitaminler ve minareller alınmalıdır.

Diş Eti Kanaması Nasıl Önlenir?

Ağız bakımının doğru ve düzenli bir şekilde yapılması diş eti kanamalarını büyük ölçüde azaltmaktadır. Hasta bu konuda gerekli oral hijyen eğitimini diş hekiminden alabilir. Diş eti hassasiyeti olan bireyler alkollü ağız gargaralarından uzak durmalıdır. Herhangi bir sistemik hastalık sonucunda oluşan diş eti kanamalarını önlemek için bu hastalık tedavi edilmelidir.

Diş Eti Kanaması Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Diş eti kanamalarına erken müdahale edildiğinde başarılı sonuçlar alınıyor. Ancak uzun süre boyunca bu kanamaların olduğu hastalarda tedavi edilmezse hastalık çene kemiğine kadar ilerlemektedir. Dişlerde sallanma

Dapoxetine Ohne Rezept Kaufen

, apse, ileri dönemlerde diş kayıpları gözlenebilir. Tüm bunların önüne geçmek için diş etlerinde kanama gözlendiğinde vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulmalıdır.

Add Your Comment

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2022. All rights reserved.