Diş Eti Ağrılarını Gidermek İçin Doğal Çözümler

Diş eti ağrıları genel olarak geçici ağrılardır. Fakat her ne kadar geçici olsa da bu ağrıların nedenini bilmek ve uygun tedaviyi uygulamak gerekir. Diş eti ağrıları genellikle enfeksiyon sonucu oluşur. Bu ağrıların kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kişilerde etkisini küçük tahrişler olarak gösterirken bazı kişilerde de şiddetli ağrılar yaşanabilir. Diş eti ağrılarının olası nedenleri şu şekildedir;

l Yaralanmalar ya da kesikler: Yediğimiz bazı besinler diş etlerimizde ufak tefek yaralanmalara ya da kesiklere neden olabiliyor. Yiyeceklerin yanı sıra bu yaralanmalar ısırma sonucunda da oluşabilir.

l Hormonal değişiklikler yaşanması: Hormon dengesizliklerine bağlı olarak, özellikle de hamilelik döneminde oluşan hormonal dalgalanmalar, kişinin ağız sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bireyin diş etlerinde şişlik veya kanamalı ağrı şeklinde olumsuzluklar görülebilir.

l Canker yaraları: Canker yaraları, diş etlerinde meydana gelen ve genellikle ağrılı şekliyle kendini gösteren ülserlere verilen addır. Bu yaraların bazı nedenleri; yoğun stres yaşama, bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi, ağız yaralanmaları veya altta yatan farklı bir neden olarak gösterilebilir.

l Hatalı fırçalama teknikleri ve uygun olmayan diş ipi kullanımı: Dişlerimizi çok sert bir şekilde fırçalamak, diş ipi kullanmak ve sık sık fırçalamak bazen diş kanamalarına ve ağrılarına neden olabilmektedir.

l Diş apsesi: Diş köklerinde meydana gelen bakteriyel enfeksiyonlar, irin dolu keseler oluşumuna veya diş apsesine neden olabilmektedir. Dolaylı olarak diş apseleri de diş eti ağrılarına ve diş etinde meydana gelebilecek şişliklere neden olur. Diş apseleri vücudun diğer bölgelerine de yayılabilme özellikleri taşıdıkları için diş doktorlarına görünme konusunda acele etmekte fayda vardır.

l Sinüzit: Sinüslerde meydana gelen viral enfeksiyonlar veya bakteriler, sinüslerde şişmeye neden olabilmektedir. Sinüslerdeki bu şişliklerde uzun vadede diş etlerinde veya dişlerde ağrılara ve şişliklere neden olabilmektedir.

l Diş eti hastalığı: Diş eti hastalığı, genel olarak bilindiği üzere, diş etlerinin altında bakteri birikmesi sonucunda kanama veya iltihaplanma oluştuğunda gözlenir. Tedavi olunmazsa diş eti iltihabı periodontiteye dönüşebilir. Bu nedenle uygun tedavinin uygulanması oldukça önemlidir.

Diş Eti Ağrılarını Gidermek İçin Doğal Çözümler

Diş eti ağrılarına iyi geldiği bilinen bazı doğal içerikli yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerden bazıları şu şekildedir:

l Karanfil yağı: Diş etlerine uygulanan karanfil yağı diş etindeki ağrıları ve şişlikleri azaltmaktadır.

l Diş etlerini tahriş edebilecek olan yiyecekleri tercih etmemek: Diş etlerini tahriş etme veya çizme özelliğine sahip olan yiyecekleri fazla tercih etmemek, diş eti rahatsızlıklarının büyük ölçüde önüne geçmektedir. Özellikle turunçgil ve domates gibi asitli yiyecekler, kuruyemiş, cips gibi keskin ve çıtır yiyeceklerden kaçınmakta ya da dikkatli tüketilmesinde yarar vardır.

l Tuzlu su gargarası: Bir çay kaşığı tuzun bir bardak ılık suyla karıştırılması sonucunda bu su ile yapılan gargara diş ve diş eti ağrılarının büyük ölçüde önüne geçmektedir. Ayrıca tuzlu su bakterilerin ölmesine de katkı sağlar ve bu şekilde dişleri dezenfekte eder.

l Diş etlerini dikkatli bir şekilde fırçalamak: Diş etlerinde yara

Propecia Ohne Rezept Kaufen

, şişlik gibi durumlar görülmesi esnasında bu bölgeleri fırçalarken dikkatli olunması önemlidir. Aksi taktirde bu tahriş bölgeleri daha şiddetli bir hal alabilir.

l Ağrı kesiciler: Asetaminofen veya ibuprofen gibi reçetesiz satılan bazı ilaçların diş ve diş eti ağrılarını giderdiği bilinmektedir.

Add Your Comment

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2022. All rights reserved.