Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dişler hayatımızın devam etmesi için vazgeçilmez olan organlardan bir tanesidir. Şu anda tadına vardığımız her şeyin başrolünde dişler vardır, yine kilo almamızda dişlerin rolü büyüktür. Dişlerin faydası saymakla bitecek gibi değildir, bu kadar önemli olan organlarımız bizlere sorunlarda çıkarabilir. Dişler birer makineye benzer makineler bazen arıza verebilir. Dişlerde çürüme de arızalardan bir tanesi olarak öne çıkar, dişlerin düzenli temizlenmemesi kullanılan ilaçlar ve birçok neden dişlerde çürümeye neden olur. Çürüyen dişleri tam anlamı ile görevi bitmemişse kurtarmak için bazı yöntemler denir. Diş dolgusu da bu yöntemlerden bir tanesi olarak ön plana çıkar

, peki diş dolgusu nasıl yapılır?

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Diş dolgusu nasıl yapılır? Sorusu ile başlayalım. Dişlerde belirli süre sonra çürümeler olur diye bahsetmiştik çürümenin birçok nedeni vardır ama çürüme olduktan sonra bu konu çokta önemli değildir. Diş dolgusu ağızda çürümeye başlayan ve tam anlamı ile çürüme işlemi tamamlanmayan dişleri kurtarma işlemidir. Ağızda çürüyen diş güzelce temizlendikten donra bazı materyaller kullanılarak çürüyen diş dolgu yöntemi ile doldurulur. Bu yöntem tam anlamı ile çözüm olmasa da dişlere güzel bakmaya başlarsanız uzun süreli bir çözüm olabilir.

Diş dolgusu ağrıtır mı?

Diş dolgusu kanal yöntemi yapıldıktan sonra yapılıyorsa çok da kolay olan bir işlem değildir. Sizlere çok büyük acılar yaşatmaz ama yinede yaşanacak küçük acılar olacaktır. Diş dolgusu ve kanal açma işlemi ikisi bir arada yapılmaz ama önce kanal açma yapıldıktan sonra dolgu ile çürüyen diş kurtarılabilir.

Dolguda hangi materyal kullanılmalıdır?

Dolgu yaptırmak dikkat edilmesi gereken bir yöntem olmakla birlikte birçok maden bu aşama için kullanılabilir. Bizlere göre en çok kullanılan dolgu seçeneği porselendir ama altın vb. olaylarla da dolgu yapılabilir.

Diş dolgusu ne kadar sürer?

Diş dolgusu uzun ve ya kısa sürecek bir yöntem demek hastalık açısından doğru bir tanım olmaz. Dişte yapılacak dolgu, kullanılacak materyal gibi bazı durumlar diş dolgusunda ki süreyi değiştirecek nedenlerdir. Genel olarak doktorunuz sizleri bu konuda en doğru şekilde bilgilendirecektir.

Add Your Comment

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2022. All rights reserved.