Diş Çürümesi Nedir? Dişler Neden Çürür?

Diş çürüğü, diş minesi ve dişlerin sert yüzeyinin aşınarak tahrip olmasıdır. Şeker ve karbonhidrat içeren besinlerin tüketilmesi, dişlerde oluşmuş plak tabakasındaki bakterilerin(papışkan) diş minesine zarar verecek asitler üretmesine neden olur. Asitler zamanla dişin sert yüzeyinin parçalanmasına, minerallerin azalmasına, diş aralarında boşluklar oluşturarak diş çürümelerine yol açar.

Zamanla aşınan diler kenarlardan çürümeye başlayarak diş köklerine iner. Çocukluk ve gençlik döneminde diş yüzeyindeki florür gereken seviyededir fakat zamanla azalan florür oranı yetişkin bireylerde diş çürümesinin nedenleri arasında karşımıza çıkmaktadır. Şekerli yiyecekler, nişastalı besinler, gereken ağız ve diş bakımının yapılmaması dişlerin çürümesi yol açar. Tedavi edilmeyen, bakımsız bırakılan dişler ağız kokusu ve çürük görüntüyle günlük yaşamı olumsuz etkiler.

Diş Çürümesinin Belirtileri

Aşınmış olan ve çürümeye elverişli hale gelen diş yüzeyi başlangıçta belirti göstermeyebilir, zamanla artan aşınma ve kırılmalar boşluklar yaratarak diş köklerine inmeye başlar. Dişin büyük bir kısmını saran bakteri tabakası, değişen renk değişimi ve hassasiyet zamanla diş kaybına neden olur. Diş çürümesinin belirtileri:

  • Dişlerin olduğundan daha hassas hale gelmesi,
  • Aniden ortaya çıkan diş ağrısı ve şişme,
  • Sıcak, soğuk, şekerli besin tüketiminden sonra duyulan acı ve ağrı,
  • Dişlerde belirgin şekilde görülen renk değişimi ve çürük delikleri,
  • Ağıza alınan besinin ısırılmasında duyulan acı ve ağrı,
  • Ağız kokusu.

Bu gibi sorunlar dişte çürümenin belirtileridir ve en kısa zamanda tedavi ettirilmesi gerekir. Aksi takdirde çürüme diş köklerine kadar inerek tedavi edilme olanağını ve süreci etkiler.

Diş Çürümesine Engel olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çürümenin önüne geçmek için günlük bakım yapmak oldukça etkilidir. Sabah ve gece yatmadan günde 2 defa dişlerin düzenli olarak fırçalanması kişiye uygun bakım suyu kullanımı, öğün sonrası diş ipliği kullanımı çürümenin önüne geçmek için yapılacak en etkili yöntemlerdir. Diş sağlığını korumak için kullanılan diş fırçası ve macun seçimi dikkat edilmesi gereken diğer bir konudur. Yumuşak kıllı, küçük başlı diş fırçası ve florür bulunduran diş macunu çürümenin önüne geçmek için tercih edilmelidir.

Florür içeren diş macunları ferahlık ve korumanın yanı sıra ağız kokusu önlemede de oldukça etkilidir. Ağız bakımı yalnızca dişlere değil dile ve ağızın tamamına yapılmalı

, dilin üst yüzeyi de fırçalanmalıdır. Şekerli ve nişastalı yiyecekler olabildiğince az tercih edilmeli, çürüme belirtileriyle karşılaşıldığında vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.

Add Your Comment

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2022. All rights reserved.