Diş Ağrısını Azaltan Yöntemler

Dişiniz ağrıyorsa mutlaka diş doktoruna gitmelisiniz. Fakat diş ağrınız artmaya başladıysa, doktora gitmenize daha zaman varsa, evde diş ağrınızı bazı yöntemlerle azaltabilirsiniz. Diş ağrınızın altında yatan nedeni, sadece diş doktorunuz size söyleyebilir. Diş ve ağız bakımı düzenli olarak yapılmalı, düzenli olarak diş doktoruna gidilmeli ki ağrı ya da başka diş sorunlarının önlemi önceden alınmalıdır.

Diş Ağrısını Hafifleten Geçici Çözümler

Tuzlu su ile yapılan gargara, biraz ağrıyı hafifletebilir. Diş ağrısı çekmediğiniz günlerde de, tuzlu su ile düzenli olarak gargara yapmak, diş eti kanamalarına, şişliklerine iyi gelmekte ve bakteriler karşı temizlik görevi yapmaktadır. Sirkeli su ile gargara yapmak da diş ağrısını hafifletmekte kullanılabilir. Diş doktorunuzu arayarak bir ağrı kesici önerisi alabilirsiniz, ağrıyı azaltmak için, randevu saatinize kadar. Bir kaç parça karanfil, ağrıyan yere konulduğunda ağrıyı hafifletebilir.

Karanfil yağını bir parça pamuk yardımıyla dişinize sürebilirsiniz. Çekirdeği çıkarılmış, bir siyah zeytin, ağrıyan yere konulup, bekletilerek ağrının biraz hafiflemesine yardımcı olur. Ağrıyan bölgeye soğuk kompres yapmak ağrıyı azaltmada yardımcı olacaktır. Dişinizi fırçalamak ağrının azalması konusunda yardımcı olacaktır. Sarımsak ezebilir, ağrıyan yere koyabilirsiniz. Ağrının azalmasında etkili olacaktır. Çok geçmeden diş doktorunuza gidip, ağrının kaynağı ve çözümüne bakmalısınız.

Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Diş bakımında önemli olan doğru diş fırçalamadır. Diş doktorunuzun tavsiye ettiği

, ağız ve diş yapınıza uygun bir diş fırçası ile günlük her yemekten sonra dişlerinizi 2 dakika süre ile düzgün bir şekilde fırçalamalısınız. Eğer günde 3 kere fırçalama fırsatınız yoksa sabah ve akşam yatmadan önce mutlaka fırçalamalısınız. Dil temizliğine de dikkat etmelisiniz. Kokuya neden olan bakterilerin çoğunluğu dilin üstünde olduğundan, düzenli olarak dilinizi de fırçalamalısınız. Diş ipi mutlaka kullanılmalıdır. Diş aralarını diş ipi ile temizlemeli, eğer boşluklar çok fazla ise ara yüz fırçası kullanılmalıdır.

Doktorunuzun önerdiği ağız gargaraları ile takviye yapılmalı ve ağız temizliği tamamlanmalıdır. İyi bir macun seçilmeli, düzenli olarak diş doktoruna gidilmelidir. Diş fırçası düzenli aralıklarla yenisi ile değiştirilmelidir. Sigara, çay, kahve, asitli içecekler ve şekerli gıdalar çok fazla tüketilmemelidir. Dişleri fırçalarken, diş etlerine zarar vermeden fırçalanmalıdır.

Add Your Comment

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2022. All rights reserved.