Çocuklarda Diş Neden Çürür?

Diş çürümesi biz büyüklerde olduğu kadar çocuklarımız içinde geçerli kanunlardandır. Çocuklarımızın dişlerinde oluşan çürüme nedenleri de bizimkilere benzerlik gösterir, gazlı içecekler ve şeker besinin vücuda fazla girmesi dişlerde çürümeye neden olur. Böyle durumlar dışında ilaçlara bağlı olarak da dişlerde çürüme meydana gelir. Dişlerde çürüme olan çocuklarda nasıl olsa düşecek diye beklemeyin, diş çürümesinde ilerleme olması demek ağız sağlığında bozukluk demektir. Çocukların dişinde ufak çürümeler de başlasa yapacağınız ilk işlem onları doktora götürmek ve tedavi sürecini doktor kontrolünde yapmaktır. Dişlerin başta zarar görmesi ileri ki yaşta çocukların çok büyük sorunlarla karşılaşmasına neden olabilir, dikkat etmek sizlerin görevidir.

Çocuklarda Dişler Neden Çürür?

Bir anne ve baba için en önemli parça çocuklardır, çocukları için anne ve babalar bütün anlamların karşılığıdır. Bu yüzden anneler ve babalar çocuklarına karşı dikkatli olmalıdırlar. Anne ve babalarımız için bugün diş sağlığı konusundan bahsedeceğiz, dişler yaş önemsenmeden her insan için çok önemlidir. Çocuklarımız 6-12 ay arasında diş çıkarmaya başlarlar, bugünden sonra dişlerine önemle bakmadıkları zaman dişlerde çürükler başlar. Yeni doğmuş bir yaşına gelmiş bebeklerden diş sağlığı konusunda bir bilgi sahibi olmalarını bekleyemeyiz.  Henüz bazı konulara anlam yükleyemeyen çocuklarımızın diş sağlığına bizler önem vereceğiz, dikkat edeceğiz. Bu şekilde hem bilinç sahibi olacaklar hem de gelecekte dişlerine iyi bakmayı öğrenecekler.

Çocuklarımız şekere büyük ilgi duyarlar, bizlerde onların mutlu olduğunu görünce mutlu oluruz. Çocuklarımızı mutlu etmek güzel bir duygu olsa da onlara zarar vermek bizlerin en son isteyeceği durumdur. Onları severken zarar vereceğimizi biliyor muyduk? Evet, sırf onlar mutlu oluyor diye fazla şekerli ürün verdiğimiz zaman dişlerinde çürümeye neden oluruz. Çocuklarımıza her besinden kıvamınca vereceğiz. Dişler için kalsiyum çok önemli bir konumda yer alır

, çocuklarımızın diş sağlığı için bolca kalsiyum almalarını sağlayacağız. Ortalama 4 yaşına gelen çocuklarımıza diş sağlığını aşılamak için diş fırçalamayı öğretmeliyiz. Dişlerimizi fırçalamak önemlidir, bu önemi onların algılaması için berber hareket etmeliyiz. Dişlerimizi onlarla fırçalarsak onlarda bu işlemin öneminin farkına varır.

Add Your Comment

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2022. All rights reserved.