Biberon Çürüğü Nedir?

Dişler bizler ile ilk tanışmayı henüz daha bebekken yaparlar,  bebekler 6 aydan sonra diş çıkarma işlemini yapmaya başlarlar. Tekrardan 6 yaşına gelen çocuklar ise dişlerini değiştirip süt dişlerden gerçek dişlere geçerler. Hepimiz neredeyse bu bilgilere sahibiz. Çocuk sahibi olanlar tecrübe ile uzmanlaşmaya başlıyorlar. Ne kadar uzman olursa olsunlar hala çocuklar ile ilgili bilmediğimiz pek çok şey bulunuyor. Biberon çürükleri olarak bilinen diş rahatsızlığı da ülkemiz de pek bilinmeyen rahatsızlıklardandır. Bebeler anne sütü ile belenirler ama 6 ay sonra artık anne sütünden başka besinlerde almaları gerektiği için biberon kullanmaya başlamaları gerekir. Biberonlar belki de çok öne çıkmıyorlar ama asrın icadı denebilecek faydalar sağlarlar. Yalnız fayda sağlarlar demiyoruz biberonlar doğru şekilde çocuklara verilmedikleri zaman biberon çürüklerine neden olabilirler.

Biberon çürüğü nedir?

Biberon çürüğü biberonlardan kaynaklı oluşan bir çürük gibi lanse edilmiş olsalar da durum tam olarak o şekilde değildir. Biberon ile süt vermenin belirli saatleri olmadığı zaman çocukların dişlerine zarar verebilirler. Özelikle çocukları biberon ile yatıranlar en büyük hatalardan birini yaparlar. Biberonla süt verdiğimiz zaman çocuklar uykuya dalmaya başlarlar. Bununla birlikte uykuya dalma sırasında süt ağızda kalmaya başlar ve dişlere yapışır. Dişlere yapışan süt uyku esnasında tükürük salgısının az olmasından kaynaklı gitmeyecek ve ağız yapısında çürükleri meydana getirecektir.

Biberon çürüğü hangi hastalıklara yol açar?

Bunlara hastalık demek tam olarak doğru olmasa da ağız yapısında bozulma dersek daha doğru ifadeler olacaktır. Süt dişler olarak bilinen ilk dişlerimiz sadece ağızda çiğnemeye yol açmayacaklardır. Dişlerimiz bizlerin çene yapısının doğru bir şekilde gelişmesini de sağlayacaktır

, çene yapısında eğrilik olması, damaklarda sorunlar olması daha ileri zamanda sorunlar yaşamamıza neden olacaktır. Süt dişlerini çürütmeden düşme aşmasına gelmesi çok önemlidir. Biberonla akşamları süt vermemek her şeyden daha önemlidir, evet, saat 6 da akşam çocuklara biberonla süt verdiniz bu saatten sonra elinizden geliyorsa çocuğa sudan başka bir şey vermeyin biberona verilen süte bal ve şeker karıştırmak da yine yanlış bir uygulama olacaktır. Dişler çocukluktan itibaren dikkat edilmesi gereken durumlardır.

Add Your Comment

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2022. All rights reserved.