Ağız Kuruluğu Neden Olur?

İnsanlar bir makineye benzetilebilir, vücut yapısı birbirine bağlı çalışır. Başınızda oluşan ağrılar vücut içinde farklı noktalarda sıkıntılar olduğunu gösterebilir. Bu yüzden başınıza gelen her rahatsızlıkta dikkatli olmalı ve art sebeplerini aramalısınız. Ağız kuruması da büyük olmasa da bir problemdir, konuştuğunuz sırada ağızda kuruma olması rahat konuşmama gibi durumları ortaya çıkarabilir.  Tükürük bezleri yeterince tükürük salgılamadığı zaman ağızda kuruluğa neden olabilir. Bu sıradan bir durum olabildiği gibi aynı zamanda birçok hastalığın da habercisi olabilir. Asıl mesele sorunun hangi aralıklarla tekrarlandığıdır. Çok nadir oluşan ağız da kuruma problemi sıcaklardan ve ya havalardan olabilir ama sürekli ağızda kuruma oluyorsa bunun ardında birçok neden meydana gelebilir.

Ağız Kuruluğu Neden Olur?

Ağız kurumasına neden olan durumlardan bahsedelim, bu sebeplerden sizde olan varsa bir doktora gözükmenizde fayda vardır. Sizlerde bu gibi durumlar yoksa o zaman içiniz rahat olabilir.

İlaçlar

Günümüzde birçok ilaç kullanıyoruz. Bunlar bizler için sürekli kullanılan ve ihtiyaç halinde kullanılan ilaçlar olarak ikiye ayrılabilir. Düzenli kullanılan ilaçlarda bu gibi etkiler varsa doktorunuz ve ya eczane sizlere yan etkilerden bahsedecektir.  İhtiyaç durumunda ki ilaçlar içinde de ağız kuruluğuna neden olan ilaçlar olabilir. Bu ilaçlar başlıca alerji ilaçları ve ağrı kesici haplar olacaktır. Saydığımız ilaçların türevleri sizlerde ağız kuruluğuna yol açabilir.

Hastalıklar

Hastalıklar insanlar için istenmeyen dilekler olsa da maalesef başımıza gelebiliyor. Şeker hastalığı ülkemizde çokça bulunan hastalıklardan biridir

, bu hastalık sizlere ağız kuruluğu olarak dönebilir. Şeker hastası olan kişilerde ağız kuruluğu fazlaca görülür. Özellikle aç kalındığı zaman ve sıcak havalarda ağızlarında kuruma daha fazla olur. AİDS virüsü de yine ağız kuruluğuna yol açabilecek hastalıklardan bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Bu hastalık cinsellikle bulaşan ve tedavisi zor olan hastalıklardan biridir. Hastalık insan vücudunu yıprattığı için ağız kuruluğu da görülebilecek sonuçlar arasında yer alır.

Kemoterapi

Kanser hastalığında kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olan kimyasal tedavi de yine ağız kuruluğuna yol açabilecek durumlardandır. Bu durumlar ağız kuruluğunun başlıca nedenleridir. Bu sorunlardan biri sizlerde varsa ağız kuruluğu çok normaldir.

Add Your Comment

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2022. All rights reserved.