Şeker Mah. 1419. Cad. No: 7-BRainbow Residence Eryaman / ANKARA

Çocuk diş hekimliği olarak bilinen pedodonti alanında hangi sorunların giderildiğini sizlerle paylaşacağız. 0-13 yaş grubunu kapsayan bu alanda süt dişlerin veya kalıcı dişlerin sağlıklı olarak korunmasına özen gösterilmektedir. Oluşan çürüklerin tedavi edilmesi, genetik olarak meydana gelen diş problemlerinin giderilmesi ve travma sonucu oluşan sorunların yok edilmesi için en uygun planlama uzman pedodontistler tarafından yapılmalıdır.

 

Bebeklik çağından başlamak suretiyle, çocukluk çağı da dahil olacak şekilde ağız ve diş sağlığının takibini ve tedavisi yapılmaktadır. Çene ve yüz bölgesinde oluşan sorunlara karşı koruyucu önlemlerin alınmasıyla ilgilenen pedodonti alanında önemli çalışmalara yer verilmektedir. Tedavilerin ve koruyucu tedbirlerin alınmasına yönelik işlemlerin yapılması sağlanmaktadır.

 

l Ağız ve dişlerin daha sağlıklı olabilmesi için beslenmenin önemi,

l Çocuk protezlerinin uygulanması ve dişlerin çekilmesi,

l Diş travmalarında tedavilerin planlanması,

l Kanal tedavisi, Fluorid Vergini, Fissür Örtücü ve ampütasyonların tedavisi,

l Parmak emme veya tırnak yeme gibi durumlarda meydana gelen sorunların teşhisi,

l Dolgu ve yer tutucuların uygulanması bu alanda gerçekleştirilmektedir.

Pedodontistlerin Görevi Nedir?

Çocuk hastalara özel olarak uygulanacak diş tedavilerine karar veren ve en özenli şekilde uygulayan pedodontistlerin görevleri arasında:

 

l Çocuklarda diş tedavilerine ve diş doktorlarına karşı oluşabilecek korkuları yenmeleri için adeta bir oyuna çevirerek muayene ve tedavi tekniklerini aktarması,

l Çürük oluşma riskine karşın koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınmasını sağlaması,

l Bebeklik çağından itibaren büyüme ve gelişim aşamalarında çene kontrollerini yaparak, çıkan dişlerin çapraşık yapıda olmasını engellemesi,

l Özel tedavi gereksinimi duyan çocuklarda diş tedavilerini gerçekleştirmesi,

l Kalıcı dişlerin estetik görünümde olmasını ve çiğneme fonksiyonunu yerine getirmesini sağlaması yer almaktadır.

Çocuklarda İlk Diş Kontrolleri Ne Zaman Yapılır?

Erken süreçte verilecek ağız hijyen eğitimi, ileriki yaşlarda oluşabilecek riskleri en aza indirger. Bu nedenle 6 ay ile 1 yaşından itibaren bebeklerinizin diş muayenesini yaptırmanız önerilmektedir.

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2024. All rights reserved.