Ortodontik Tedavisi (Tel Tedavisi) nedir? Niçin uygulanır?

Hastaların estetik kaygı yaşamaları neticesinde başvurulan yöntemlerden birisi olan Ortodontik Tedavisi (Tel Tedavisi) nedir? Niçin uygulanır? sorusunun yanıtını sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Buna göre dişlerdeki ve çenedeki düzensizliklerin, çapraşık yapıların ve çene dengesizliklerinin düzeltilmesi amacıyla bu yönteme başvurulmaktadır. Gülüşlerini gizlemek zorunda kalan kişilerin yaşadıkları özgüven eksikliklerinin temelinde bu tür problemler yer almaktadır. Ayrıca yemek yerken hissedilen acının ortadan kaldırılması için tel tedavisine gerek duyulabilir.

 

Ortodontik tedaviler hangi durumlarda yapılır?

Pek çok faktörden kaynaklı olarak ortodontik bozukluklarla karşılaşmak söz konusu olacaktır. Çocuklarda ve yetişkinlerde uygulanmakta olan bu yönteme gerek duyulan durumlardan bazıları şu şekildedir:

 

l Çocukların süt dişlerini erken süreçte kaybetmeleri,

l Genetik faktörlerin etkisi,

l Yetişkinlerde görülen hormon bozuklukları,

l Düzensiz beslenme ve tırnak yeme,

l Ağızdan nefes alınması veya sürekli aynı tarafa yatarak uyunması

l Dişetindeki sorunlardan dolayı oluşan düzensizliklerdir.

Bu gibi sebeplerden oluşabilen ve daha pek çok sebebi olan ortodontik sorunlar karşısında uzman hekimlerinizden yardım almanız gerekmektedir.

 

Alt ve üst dişlerinizin birbirine temas etmemesi, yanaklarınızı veya dudaklarınızı ısırmanız, dişlerinizin ön kısımlarda konumlanmış olması, yüz estetiğinin bozulması, çenenin aşırı ilerde veya geride olması, dişleri yanlış konumlanması gibi şikayetlerle uzman doktorunuzu arayabilirsiniz.

 

Diş Teli Tedavi (Ortodonti) Çeşitleri Nelerdir?

Hastaların yaşlarına ve taleplerine göre uygulanabilecek farklı ortodonti çeşitleri şu şekildedir:

 

Önleyici Tedavi Çeşidi

 

Bilinçli ebeveynlerin gözlemleri neticesinde daha çocukluk dönemlerinden itibaren uygulanan yöntemler olarak bilinmektedir. Böylelikle kalıcı dişlere yer alınması ve ileride yaşanacak olası diş düzensizliklerinin çözülmesi sağlanmaktadır. Çene aygıtlarının kullanılması gereken bir tedavi sürecidir.

 

Sabit Tedavi Çeşidi

 

Daha çok çocuk ortodontisinde kullanılan bu yöntem ile estetik kaygıların giderilmesi için uğraş verilmektedir. Çocukların kalıcı dişlerinin oluşmasının ardından 12’li yaşlarından itibaren uygulanarak ortodontik sorunların giderilmesi sağlanmaktadır.

 

Pekiştirme Ortodonti Tedavisi

 

Diş teli tedavilerinin sona ermesiyle birlikte dişlerin eski halini almaması adına pekiştirme tedavisi yapılması gerekmektedir. Dişlerin pozisyonunu koruması için gerekli olan bu işlem sayesinde ortodontik tedaviden başarı elde edilmektedir.

 

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2024. All rights reserved.