Şeker Mah. 1419. Cad. No: 7-BRainbow Residence Eryaman / ANKARA

Daha doğru ve sağlıklı diş yapıları ile estetik gülüşlere sahip olmanız için ihtiyacınız olan diş tedavileri arasında ortodontik tedaviler yer almaktadır. Dişlerde meydana gelen çapraşık görünümlerin giderilmesi ve dişlerin arasında bulunan mesafelerin yok edilmesi için yapılan uygulamaları kapsamaktadır. Kalıtımsal olarak görülebilen çapraşık dişlerin oluşmasına neden olan bazı faktörler de yer almaktadır.

 

Ortodontik Bozukluklar Neden Oluşmaktadır?

Çevresel faktörlerden kaynaklı olarak ortaya çıkan çapraşıklıkların giderilmesi amacıyla ortodontik tedavilerin yapılması uygun görülmektedir. Bu faktörler arasında;

 

l Ağız temizliğinin düzenli olarak yapılmaması,

l Süt dişlerdeki çürüklerin ihmal edilmesi ve erken diş kayıplarının yaşanması,

l Dudak ve dilin emilmesi veya tırnak yeme alışkanlığı,

l Bebeklerde uzun süren biberon ve emzik kullanımı ile parmak emme alışkanlığı,

l Solunumun ağızdan yapılması yer almaktadır.

Ortodontik Tedavi Ne Kadar Sürmektedir?

Tedavinin süresini uzatan veya kısaltan durumlar söz konusudur. Hastanın yaşı, uygulanacak yöntemler ve estetik kaygıların giderilmesine yönelik uygulamalar bu süreleri 1,5-2 yıla kadar uzatmaktadır. Çene ekleminde yer alan sorunların ortadan kaldırılması ve çiğneme fonksiyonunun artırılması amacıyla gerçekleştirilen bu uygulama aynı zamanda konuşma sorunlarınızı da yok etmektedir.

 

Ortodontik Tedavi İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Diş yapısındaki bozukluklara ve şiddetine göre tedavi kararını verecek olan ortodonti uzmanı, yaş konusunda bilgilendirme yapacaktır. En ideal yaş sınırı olan 8-14 yaş aralığında yapılan tedavilerden daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Ancak ortodontik tedaviler her yaştaki hasta için uygun koşulların sağlanması halinde gerçekleştirilmektedir. Yetişkinler için uygulanacak olan tedavilerde genel olarak porselen braketlerin ve lingual tekniğin kullanılmasına olanak verilmektedir.

 

Ortodontik Tedaviler Yapılmadığında Neler Yaşanır?

Dişlerdeki çapraşıklığın kapatılmasına yönelik işlemleri kapsayan ortodontik tedaviler aynı zamanda diğer problemlerinizden de kurtulmanızı sağlayacaktır. Geç kalmanız halinde çiğneme sorunlarıyla birlikte şiddetli çene eklemi ağrıları ve konuşma problemleri yaşamanız söz konusu olacaktır. Diş çürüklerine ve iltihap şikayetlerine sebep olan durumlara karşı önlem almak için ihmal etmemeniz gerekmektedir.

 

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2024. All rights reserved.