Neden çocuklarda diş çürümesi daha fazla görülür?

Her yaşta büyük sorunlara yol açabilen diş çürükleri çocuklarda da görülmektedir. Çürüğün oluşmasına neden olan faktörler ele alındığında Neden çocuklarda diş çürümesi daha fazla görülür? sorusunun yanıtı da ortaya çıkmaktadır. Buna göre çocukların dişlerinde neden çürüme meydana gelir ve çocukların diş çürüklerinden korunması için neler yapılabilir? gibi soruların yanıtlarına değineceğiz.

 

Çocuklarda meydana gelen diş çürükleri için erken yaşlardan itibaren tedbir alınması gerekmektedir. Bu aşamada düzenli olarak kontrollerin yapılmasına özen gösterilmektedir. Çocukların dişlerinin çürümeye karşı daha yatkın olduğu bilinmektedir. Ağız bakımının düzenli olarak yapılmaması, yeme alışkanlıklarının düzensiz olması ve doktor kontrolünün ihmal edilmesi gibi sebeplerle diş çürümeleri çocuklarda daha fazla görülmektedir. Ancak en önemli nedeni ise süt dişlerindeki mineralin daha az olması ve organik yapıda olmasıdır. Bu nedenle çocukların ağız ve diş bakımında 6 yaş önemlidir. Bu yaştan itibaren çıkmaya başlayan kalıcı dişlerde çürük probleminin yaşanmaması için önlem alınması gerekmektedir.

 

Çocukların Süt Dişlerindeki Çürükler Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Dişlerin çürüğe karşı yatkın olmasına neden olan yapısal özellikler ve anormal sıralanması gibi sebeplerle çürükler meydana gelebilmektedir. Diğer yandan plak oluşumu ve birikmesi de çürüklerin gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Çocukların tükettikleri gıdaların ağızda uzun süre kalması veya asitli, şekerli gıdaların tüketilmesi neticesinde çürükler meydana gelmektedir.

 

Dayanılmayacak seviyelere ulaşan ağrılar, ağız kokusunun şiddetli olması, çiğneme problemlerinin yaşanması ve iştahın kapanması gibi durumlara neden olabilen süt dişinin çürümesi durumunda tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır.

 

Her ne kadar yerine yenisi gelecek olsa dahi süt dişlerinin tedavi edilmeği durumlarda diş bozukluklarından çene çarpıklığına ve buna benzer çeşitli sorunların yaşandığı görülmektedir. Bu nedenle çocuklarınızın süt dişlerinde çürüklerin olması halinde vakit kaybetmeden uzman bir diş hekimi ile görüşmeniz gerekecektir.

 

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2024. All rights reserved.