Kanal tedavisi nedir? Hangi durumlarda kullanılır?

Diş yapısını incelediğinizde dıştan iç kısıma doğru 3 tabakayı görebilirsiniz. Bunlar diş minesi, dentin ve pulpa olarak adlandırılmaktadır. Dişin merkezi konumunda bulunan doğal boşluğa ise kök kanalı adı verilmektedir. Bu yapı oldukça yumuşak olup, dişin beslenmesini sağlayan kan damarları ve sinirler açısından zengin olduğunu söylemek mümkündür.

 

Dişlerdeki çürüklerin ciddi boyutlara ulaşmasına rağmen kurtarılması amacıyla kanal tedavisi gerçekleştirilmektedir. Sinirlerin ve pulpanın alınarak, iç kısımlarının doldurulması işlemi kanal tedavisi olarak bilinmektedir. Dişlerde oluşan ağrıların ve apselerin hafife alınması neticesinde çevredeki dokuların da hasar görmesi kaçınılmaz olacaktır. Enfeksiyonun yayılmaması amacıyla ihmal edilmemesi gereken çürük dişlerde kök çevresindeki kemik kaybının ciddi boyutlara ulaşmaması için kanal tedavisi yöntemi uygulanmaktadır.

 

Kanal Tedavisi Hangi Durumlar İçin Yapılır?

Diş özü olarak da bilinen pulpada ciddi derecede enfeksiyonun görülmesi ya da hasarın kalıcı olduğunun anlaşılması neticesinde kanal tedavisi gerçekleştirilmektedir. Canlı dişe bu tedavinin yapılması neticesinde ulaşılacak başarı oranları % 90’ları bulmaktadır. Tedavilerin erken süreçte yapılmaması neticesinde çürükler pulpa enfeksiyonuna neden olacaktır. Diş minesinde ve dentin yapıda çürüklern neden olacağı madde kaybı kök kanalına kadar ulaşabilmektedir. Çürüklerden dolayı oluşan bakteriler pulada enfeksiyonun oluşmasını kaçınılmaz hale getirecektir.

 

Ayrıca dişlerinizin aldığı darbeler neticesinde kırılma veya çatlama gibi durumlar söz konusu ise yapılmış dolguların da pulpayı olumsuz etkilediği görülmektedir. Dişinizdeki çürükler için daha önce olduğunuz bir tedavi varsa veya doktorunuz kuron tedavisini gerçekleştirmeye karar vermiş ise bu uygulamanın öncesinde kanal tedavisine gerek duyabilir.

 

l Hissettiğiniz ağrılar uzun süre geçmiyorsa,

l Gece uykunuzu bölmenize neden olan diş ağrıları yaşıyorsanız,

l Ağrılarınız kendiliğinden başlıyorsa kanal tedavisinin yapılması zorunlu olacaktır.

Bu işlemin ihmal edilmesi durumunda ise pulpada oluşacak enfeksiyonun dişin çevresindeki kemiğe hasar vereceği bilinmelidir.

 

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2024. All rights reserved.