Diş çürüğü ve apselerin aşamaları hakkında bilinmesi gerekenler

Diş apsesi, bir dişin veya çevresindeki yapıların içinde oluşan bir irin topluluğudur.

Diş apseleri, diş, diş etleri veya çene kemiği içinde bakteriyel bir enfeksiyona yanıt olarak gelişir. Bu tür enfeksiyonlar diş çürüğü, diş eti hastalığı veya ağız yaralanması nedeniyle ortaya çıkabilir.

Tedavi edilmezse diş apsesi kötüleşebilir veya vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Bununla birlikte, onlara yol açan faktörler aşamalar halinde gelişir ve bu aşamaları bilmek, bir kişinin bir apseyi önlemesine veya tedavi etmesine yardımcı olabilir.

Bu makale, semptomları ve nedenleri dahil olmak üzere bir diş apsesinin ne olduğunu ana hatlarıyla açıklamaktadır. Ayrıca diş çürümesinin aşamalarını özetliyor ve önleme ve tedavi hakkında ipuçları sağlıyoruz.

Apse Nedir ?

Diş apsesi nedir?

Diş apsesi, bir dişin veya çevresindeki yapıların içinde gelişen bir irin topluluğudur. Ağzın aşağıdaki kısımlarından birinde bakteriyel enfeksiyon kapan bir kişi nedeniyle oluşurlar:

  • diş özü, dişin en iç kısmı
  • diş etleri
  • çene kemiği

Diş apselerinin en yaygın nedeni, tedavi edilmemiş boşluklardan kaynaklanan diş çürümesidir. Ancak dişeti hastalığı veya ağızda açık bir yara olması sonucunda da gelişebilirler.

Diş çürümesinin aşamaları

Apse, diş çürümesinin sonraki aşamalarından biridir. Farklı aşamalar şunları içerir:

Mine çürüğü: Dişin en dış tabakasına zarar verir. Bazı insanlar herhangi bir belirti yaşamazken, diğerleri sıcağa ve soğuğa karşı artan hassasiyet fark edebilir. Mine çürüğü dişlerde beyaz lekelere neden olabilir.
Dentin çürüğü: Diş minesinin altındaki tabakada çürümeyi içerir. Bazı insanlar acı veya hassasiyet fark edebilir. Bazı durumlarda dişte gözle görülür bir delik veya boşluk olabilir.
Pulpa çürümesi: Bu, bakteriler dişin en iç tabakasına derinlemesine girdiğinde ortaya çıkar. Diş özünün içindeki bakteriler dişin sinirine saldırarak yoğun ağrıya neden olabilir. Bazen sinire verilen hasar, kişinin önce şiddetli ağrı hissettiği, sonra hiçbir şey hissetmediği anlamına gelir.
Apse oluşumu: Diş çürümesinin sonraki aşamalarında, bakteriler diş pulpasına veya diş etlerine veya çene kemiğine derinlemesine gittikten sonra bir apse oluşur. Bir kişi diş etlerinin şişmesi ve kızarıklığı ile birlikte dişin yakınında ağrı fark edebilir. Şiddetli bir apse de ateşi tetikleyebilir.
Diş kaybı: Ciddi şekilde çürümüş bir diş kırılabilir veya düşebilir.

Apse belirtileri

Bir apsenin bazı semptomları şunları içerir:

çene, kulağa veya yüze yayılabilen diş ağrısı ağız, yüz veya boynun şişmesi , yüz veya boyun çevresinde şişmiş lenf düğümleri ,genellikle hasta hissetmek
kırık diş,Tedavi edilmezse diş apsesindeki bakteriler kan dolaşımına yayılabilir.  Bu, sepsis adı verilen ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir enfeksiyona neden olabilir.

Bazı olası sepsis semptomları şunları içerir:

ateş veya titreme
hızlı nabız
hızlı nefes alma
nefes darlığı
baş dönmesi veya baygınlık hissi
kafa karışıklığı veya yönelim bozukluğu
konuşma bozukluğu
soğuk, nemli veya benekli cilt
ishal
azalmış idrar üretimi
mide bulantısı ve kusma
şiddetli kas ağrısı
bilinç kaybı

Nedenleri
Diş apseleri, ağızdaki bakteriler bir dişin veya çevresindeki yapıların içinde derinleştiğinde gelişir ve daha sonra kontrolden çıkarak çoğalır.

Aşağıda bir diş apsesinin ana nedenlerinden bazıları verilmiştir.

Tedavi edilmemiş boşluklar
Ağız içindeki bakteriler, plak adı verilen esnek bir biyofilm oluşturmak için bir araya gelir. Düzenli fırçalama, diş ipi ve diş bakımı plağı gidermeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, uygun diş bakımı yapılmazsa kontrolden çıkabilir.

Zamanla, plak bakterileri dişi yer ve diş çürümesine neden olur. Çürük tedavi edilmeden devam ederse apse gelişebilir.

Diş eti hastalığı
Periodontitis olarak da bilinen diş eti hastalığı, diş etlerinin enfeksiyonu ve iltihabı için kullanılan tıbbi terimdir.

Şiddetli diş eti hastalığı diş etlerinin dişlerden uzaklaşmasına, dişler ve diş etleri arasında derin cepler açığa çıkarmasına neden olur. Yiyecek ve bakteriler de ceplerin içinde sıkışarak apse ile sonuçlanabilir.

Ağızda son zamanlarda yaralanma
Dişin veya çevresindeki yapıların yaralanması da diş apsesi olasılığını artırabilir. Bu yaralanmalar, ağızda yapılan ameliyat veya travmanın bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Tedavi

Tedavi edilmeyen apse, aşağıdakiler gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir:

Kemikte bir enfeksiyon
Sinüslerin veya boyun dokularının enfeksiyonu
Endokardit olarak bilinen kalp enfeksiyonu
Bir diş apsesini tedavi ederken, diş hekimi bakterileri öldürmek ve yayılmasını önlemek için antibiyotikler yazacaktır.

Enfeksiyonun geri dönmesini önlemek için diş hekiminin apseye neden olan diş çürümesini veya yaralanmasını da tedavi etmesi gerekecektir. Tedavi şunları içerebilir:

diş eti hastalığının dişeti çizgisinin altını temizleyen ölçekleme ve kök planlaması adı verilen bir prosedür kullanarak tedavi edilmesi Kırık veya kayıp dişlerin kron veya implantlarla tedavi edilmesi

Nadir durumlarda, apseden gelen bakteriler kan dolaşımına ve vücuttaki diğer organlara yayılabilir. Yaygın bir bakteriyel enfeksiyonu olan bir kişi, hastanede intravenöz antibiyotik gerektirecektir. Ayrıca enfeksiyon nedeniyle ciddi şekilde hasar görmüş dokuları çıkarmak için ameliyat gerektirebilirler.

Önlem

Kişi diş apselerinin önlenmesine yardımcı olmak için aşağıdaki adımları atabilir:

Mümkün olduğunca fazla plağı çıkarmak için dişleri iyice fırçalayın. Plakların saklanabileceği diş etlerinin hemen altındaki alana dikkat edin.

Diş çürümesine karşı savaşmak için florürlü diş macunu kullan.

Dişler arasındaki plağı temizlemek için düzenli olarak diş ipi kullanın.

Kapsamlı temizlik için düzenli diş hekimliği randevuları ayarlayın. Bir diş hekimi, bir kişinin tek başına fırçalayarak çıkaramayacağı sertleşmiş plak veya tartarı da çıkarabilir.

Bağışıklık sistemini zayıflatabilecek ve enfeksiyon kapma riskini artırabilecek diyabeti veya diğer tıbbi durumları tedavi edin.

Bakteriler dişin daha derin yapılarına nüfuz etmeden önce, mümkün olan en kısa sürede çürükler için tedavi arayın.

Apseli Diş Eryaman
Özet

Diş apsesi, diş, diş eti veya çene içindeki bakteriyel bir enfeksiyonun kasılmasına yanıt olarak oluşan bir irin topluluğudur.

Diş apseleri, diş çürüğü, diş eti hastalığı veya ağızda travma nedeniyle gelişebilir. Tedavi olmaksızın apseye neden olan bakteriyel enfeksiyon vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Bu ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Diş apsesi semptomları yaşayan bir kişi, mümkün olan en kısa sürede diş hekimini görmelidir. Doğru bakım ile hem apseyi hem de altta yatan nedenini tedavi etmek mümkündür. İyi ağız hijyeni ve düzenli diş temizliği, diş apsesinin oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir.

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2024. All rights reserved.