Diş Çürüğü tedavisinde neler yapılmalıdır?

Dişlerinizin çürümemesi için tüm tedbirleri almanıza rağmen, böyle bir durumla karşılaştığınızda sinir eden ve moralinizi bozan durumlar yaşanabilir. Pek çok kişinin karşılaştığı bu durumlarda ağrı veya sancı yaşamadığınız sürede herhangi bir müdahalede bulunulmasını göze alamayabilirsiniz. Çürük dişlerinizi görmezden gelmeye devam ettiğiniz sürece çok daha fazla zarara maruz kalabilirsiniz. Bu nedenle diş çürüğü tedavisinde neler yapılmalıdır? sorusunun yanıtını alabileceğiniz yazımızda sizleri nelerin beklediğini görebilirsiniz.

 

Diş çürüklerinin erken süreçte tedavi edilmesi gerekmektedir. Bunun için periyodik olarak diş bakımlarınızı yaptırmanız gerekmektedir. Diş çürüğünün meydana gelmesine neden olan koşullara baktığınızda en önemlileri şu şekildedir:

 

l Gıda kalıntılarının plak oluşumuna neden olması,

l Sık sık şekerli ve asitli yiyecek veya içecekleri tüketmeniz ve çeşitli yeme bozuklukları,

l Diş fırçalama alışkanlığı edinmemiş olmanız veya yanlış- yetersiz diş fırçalama alışkanlıklarınız,

l Diş ipi kullanmamanız ve yeme bozuklukları,

l Diş minesini zayıflatan reflü hastalığı veya ağız kuruluğudur.

 

Diş Çürüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Diş çürüklerinin erken süreçte tedavi edilmemesi halinde köklerin zarar görmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle diş çürüklerini ciddiye almanız ve çürük hangi boyutta olursa olsun hiç vakit kaybı yaşamadan uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

 

Diş doktorunuz tarafından yapılacak inceleme neticesinde çürüğün hangi aşamada olduğuna, ciddiyetine ve boyutlarına ilişkin sonuçlara ulaşılacaktır. Buna göre uygulanacak tedavi planı ortaya konmaktadır. Buna göre diş çürüğünde uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden bazıları şu şekildedir:

 

l Erken tespit edilen çürükler için akıllara ilk olarak dolgu tedavisi gelecektir.

l Dişteki çürüğün orta veya şiddetli olması halinde korun tedavisine başvurulmaktadır.

l Çürüğün diş sinirinin ölmesine yol açacak kadar ilerlemesi durumunda kanal tedavisi gerçekleştirilecektir.

 

Çocuklarda ve hamilelik gibi özel dönemlerini yaşayan kişilerde çürük tedavisinin değişkenlik gösterebileceğini belirtebiliriz. Genel itibariyle yaşlara, çürüklerin durumuna ve aciliyetine göre özel tedavilerin uygulanması mümkün olacaktır.

Add Your Comment

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2024. All rights reserved.