Amalgam dolgu nedir? Hangi durumlarda uygulanır?

Oldukça yaygın bir şekilde kullanılan ve gümüş dolgular olarak bilinen Amalgam dolgu nedir? Hangi durumlarda uygulanır? sorularının yanıtını merak ediyor olabilirsiniz. Demir dışındaki tüm metallerin cıva ile birleşmesi neticesinde amalgam oluşmaktadır. Dişlerinizin daha korunaklı hale gelmesini sağlayan bu işlem sayesinde ağzınızda daha uzun süre kalmasına olanak verilmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi oldukça dayanıklı bir malzeme olarak bilinmektedir.

 

Günümüzde tedavi amaçlı uzman diş hekimleriyle yapacağınız görüşmelerde amalgam dolgular önerilecektir. Her ne kadar görünümü nedeniyle gümüş dolgular olarak bahsedilse de, içeriğinde gümüş barındırmayan malzemedir. Dişlerinizin çürümesi halinde oluşan boşlukların doldurulması ve onarılması için bu yönteme başvurulmaktadır. Her bütçeye uygun olabilen ve düşük maliyetlerle uygulanan yöntemler arasında bulunmaktadır.

 

Neden Amalgam Dolguyu Tercih Etmelisiniz?

Herhangi bir zararı bulunmayan ve çeşitli araştırmalar sonucunda bu kanıya varılan amalgam dolguyu tercih edebilirsiniz. Ekonomik fiyatlarla uygulanması tercih etme sebepleriniz arasında yer alacaktır. Hızlı bir şekilde uygulanan ve dişleri koruyan amalgam dolgusunu uzun yıllar kullanabilirsiniz. Porselen veya beyaz dolgu gibi seçeneklere baktığınızda, bu malzemelerin amalgam dolgusunda olduğu gibi uzun süre dayanıklılık garanti edilmesi söz konusu değildir.

 

Amalgam dolgu işleminin ardından soğuk ve sıcak hassasiyetinin oluşabileceğini unutmamalısınız. İşlemin ardından ilk 1 saatte bölgeyi herhangi bir şekilde kullanmamaya özen göstermelisiniz. 24 saatlik süreçte sert gıda tüketiminden uzak durmalı ve bu sürenin sonunda ikinci seansı yapacak olan doktorunuzla görüşmelisiniz. Bu sayede yapılan işlemle ilgili olarak herhangi bir restorasyona gerek duyulup duyulmadığı netlik kazanacaktır.

 

Cıva alerjisine sahipseniz, hamilelik durumlarınız varsa veya gün içerisinde maruz kaldığınız cıva seviyeniz çok yüksek ise bu gibi durumlarda dokto

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Eryamandis.net © 2024. All rights reserved.